data opublikowania: 7 lutego 2020

Montaż dachu. Etapy postępowania

Każdy budynek potrzebuje ochrony przed warunkami atmosferycznymi – opadami, nasłonecznieniem, wiatrem czy niską temperaturą. Wszystkie te funkcje są ważne i w bardzo dużym stopniu wpływają na komfort użytkowania obiektu oraz koszty z nim związane. Dlatego wybór odpowiedniego rodzaju konstrukcji i pokrycia dachu jest jedną z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć, decydując się na budowę. Właściwy wybór i montaż dachu zgodnie ze wszystkimi regułami sztuki budowlanej jest gwarancją, że budynek będzie nam dobrze i długo służył. Przyjrzyjmy się, jakie są poszczególne etapy przy montowaniu dachu.

 

Więźba dachowa

 

Prace związane z wykonaniem dachu zaczynają się od budowy jego konstrukcji, czyli więźby dachowej. Dachy mogą być zbudowane w bardzo różny sposób, wiele zależy od specyfiki projektu i rodzaju dachu, jaki wybrał projektant. Niezależnie jednak od wszystkiego, w przypadku dachów spadzistych zwykle wykonuje się konstrukcję krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. Pierwsza z nich ma tę zaletę, że pozwala na swobodną aranżację i wykorzystanie miejsca na poddaszu, ze względu na brak wewnętrznych podpór podtrzymujących dach. Druga wykorzystuje wprawdzie słupy podpierające konstrukcję, jednak może być stosowana przy dachach o większej powierzchni.

 

Więźba dachowa musi być dopasowana do rodzaju planowanego pokrycia dachowego. Różne materiały mają bardzo odmienną masę i wymagają konstrukcji o różnej nośności.

 

Pokrycie dachowe

 

W zależności od wybranego pokrycia dachowego kolejnym etapem prac jest odpowiednia izolacja dachu wykonana ze specjalnych folii dachowych lub membran z tworzyw sztucznych. Następnie potrzebne jest przygotowanie dachu do montażu elementów do mocowania pokrycia. Może to być np. deskowanie stosowane m.in. przy pokryciach papą termozgrzewalną albo system łat i kontrłat do montażu blachy trapezowej czy pokrycia z dachówek ceramicznych. Naturalnie rodzaj i rozmieszczenie poszczególnych elementów będą się od siebie różnić w zależności od rodzaju pokrycia.

 

Kolejnym etapem prac jest montaż tzw. obróbek blacharskich, czyli uszczelnień kominów, przełazów dachowych oraz ewentualnie montowanych okien połaciowych. Po takim przygotowaniu ekipa dekarska może zabrać się za układanie pokrycia dachowego, np. balchodachówki, gontu bitumicznego czy dachówek cementowych.