data opublikowania: 12 lutego 2020

Charakterystyka dachów z blachy

Okrycia dachowe mogą być wykonywane z różnych materiałów w zależności od preferencji i oczekiwań inwestora. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się dachy z dachówek ceramicznych i betonowych, które jednak są bardzo kosztowne i wymagają specjalnie wzmocnionej konstrukcji dachów. Wciąż chętnie wybierane są dachy z pokryć bitumicznych, gontu czy papy termozgrzewalnej, ich wadą jest jednak ograniczona trwałość i konieczność częstych napraw powłok wykonanych tą metodą.

 

Jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do krycia dachu jest blacha. Dach z blachy ma wiele zalet, wśród których bardzo istotne są stosunkowo przystępna cena, atrakcyjny wygląd, dość wysoka trwałość oraz niewielka masa. Przyjrzyjmy się bliżej, czym charakteryzują się dachy z blachy i jakie są ich rodzaje.

 

Rodzaje dachów z blachy

 

Blacha może być wykorzystywana na dachach w różnej formie. Producenci dostarczają zarówno blachę płaską w arkuszach, jak i blachę trapezową. Dostępne są również specjalne blachodachówki oraz panele. Rodzaj blachy ma duże znaczenie dla uzyskanej estetyki oraz dla szybkości i stopnia skomplikowania prac.

 

Blacha na pokrycia dachowe jest najczęściej zabezpieczona antykorozyjnie dzięki procesowi cynkowania albo alucynkowania. Dzięki temu jest bardziej odporna na rdzę, a jej trwałość jest dużo wyższa. Producenci bardzo często oferują też blachy pokryte specjalnymi powłokami z tworzyw sztucznych oraz malowane. Również one przyczyniają się do uzyskania lepszej odporności na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych.

 

Blacha dachowa jest zwykle układana na specjalnym ruszcie. Do takiej konstrukcji przytwierdza się zarówno arkusze blachy trapezowej, jak i blachodachówkę czy panele. Jedynie krycie dachu blachą płaską wymaga wykonania sztywnej konstrukcji na całej połaci, podobnie jak przy kryciu papą termozgrzewalną.

 

Wśród różnych rodzajów blachy dachowej największą popularnością cieszy się zwykle blachodachówka i blacha trapezowa. Ta pierwsza jest chętnie stosowana na budynkach utrzymanych w stylu tradycyjnym. Blacha trapezowa jest natomiast wybierana do domów nowoczesnych, a także do krycia dachów jednospadowych i płaskich na budynkach użytkowych i gospodarczych.